Lembergs noliedz saistību ar Panamā reģistrēto kompāniju

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Panamā reģistrētās kompānijas «Delvar Invest Incorporation» direktors šī gada februārī tiesā liecinājis, ka Ventspils mēram Aivaram Lembergam («Latvijai un Ventspilij») ar šo kompāniju, kas ir viena no SIA «Puses» kapitāla daļu turētājām, nav nekāda sakara, aģentūrai LETA norādīja Lembergs.

«Prokurori mani apsūdz, ka es 1993.gadā esot izspiedis no Valentīna Kokaļa 20% kompānijas «Delvar Incorporation» akciju. Šai sakarā 23.februārī tika pratināts toreizējais un, kā es saprotu, arī tagadējais «Delvar Incorparation» direktors, šveicietis Gracs. Viņš cieti un viennozīmīgi pateica, ka Lembergs nekad nav bijis šīs kompānijas dalībnieks, bet gan, ka dalībnieki 1993.gadā bijuši toreizējais «Ventspils naftas» prezidents Jānis Blažēvičs un «Ventspils naftas» valdes loceklis Valentīns Kokalis, kā arī Mamerts Vaivads un Uldis Pumpurs,» norādīja Lembergs. «Prokuratūra šajā jautājumā izgāzās,» viņš piebilda.

Pēdējās dienās skandalozu slavu iemantojušais Panamas juridiskais birojs «Mossack Fonseca» reģistrējis arī uzņēmumu «Annalisa Limited», kas ir viens no SIA «Puses» īpašniekiem, savukārt SIA «Puses» nosaukums izskanējis tā dēvētajā Lemberga krimināllietā, vēsta portāls «Delfi».

Portāls atgādina, ka savulaik prokuratūra arestēja 20,9% SIA «Puses» kapitāla daļu, uzskatot, ka to patiesā labuma guvējs ir Aivars Lembergs, viņa dēls Anrijs Lembergs un meita Līga Lemberga. Oficiāli minētās kapitāla daļas pieder ārzonas uzņēmumam «Annapolis Anstalt». Savukārt «Mossack Fonseca» reģistrējis vēl kādu «Puses» īpašnieku - «Annalisa Limited». Šo kompāniju gadu gaitā pārstāvējusi par Lemberga uzticamības personu sauktā Mamerta Vaivada meita Hardija Vaivade un jurists Jānis Zelmenis, ziņo portāls.

«Tās ir blēņas,» aģentūrai LETA norādīja Lembergs, noliedzot, ka minētās personas būtu pārstāvējušas viņa intereses.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs «Re:Baltica» secina, ka daļa «Panamas dokumentos» atrodamo materiālu par Aivaru Lembergu un viņa meitu bija zināmi iepriekš, proti, dokumentos minētās ārzonu formas ir publiski zināmas no tiesu materiāliem saistībā ar joprojām izskatāmo krimināllietu, kurā prokuratūra ārzonu mudžeklī cenšas pierādīt, ka politiķis ir patiesais saimnieks daļā Ventspils uzņēmumu.

Žurnālisti atgādina, ka 2008.gada janvārī-martā Lemberga advokāte Irina Kauke lūdza Panamas juridisko biroju «Mossack Fonseca» sniegt oficiālu atbildi, vai Lembergs ir saistīts ar virkni Panamā un Britu Virdžīnu salās reģistrētu firmu, kuras figurē viņa kriminālprocesā - «Zele Mineral Resources Limited», «Hinch Invest&Finance S.A», «Regina Development Inc», «Kaywood International Limited», «Concavo Limited», «Delvar Invest Eurocom», «Digentia».

«Visos gadījumos atbilde bija, ka Lemberga tur nav,» komentējot šo Kaukes un Panamas juridiskā biroja saraksti, uzsvēra Ventspils mērs. Lembergs arī piebilda, ka viss, kas viņam pieder, esot norādīts amatpersonas deklarācijā.

Kā ziņots, no Panamas juridiskās firmas «Mossack Fonseca» datu centra nopludināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kuros redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm. Dokumenti par slēptiem ofšoru darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadus ilgu periodu. Panamā bāzētajai firmai ir biroji vairāk nekā 35 valstīs.

Tā dēvētajos «Panamas dokumentos» atrodami arī vairāku pazīstamu Latvijas cilvēku vārdi, tostarp Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, uzņēmējs Ainārs Gulbis un viņa dēls tenisists Ernests Gulbis, lidsabiedrības «airBaltic» jaunais investors, vācu uzņēmējs Ralfs Dīters Montāgs-Girmess, ēdināšanas uzņēmuma «Lido» dibinātājs Gunārs Ķirsons un citi, vēsta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs «Re:Baltica».

    Uz augšu