LIVA: Pedagogu algas modelis pasniegts ar eiforisku patosu bez reālas pārliecības

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Šodien jaunais pedagogu atalgojuma reformas modelis pasniegts ar eiforisku patosu, neviešot reālu pārliecību, ka tiešām dzīvosim labāk, uzskata Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) prezidente Ilze Kalniņa.

Kalniņa aģentūrai LETA sacīja, ka modelis tika pasniegts ar eiforisku patosu, uzsverot, ka visi dzīvosim labāk, tomēr, uzklausot ministrijas piedāvājumu, saprasts, ka «tiek piedāvāt tie paši vēži, tikai citā kulītē».

LIVA prezidente Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātajā modelī solīto 200 eiro pieaugumu vērtē apdomīgi, jo tagadējais piedāvājums paredzot vairāk darba stundu, tomēr reālā vienas darba stundas cena pieaugusi vidēji vien par 60 eirocentiem.

Kalniņa ir vīlusies saistībā ar to, ka šodien izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) prezentēja modeli, kas vēl nav saskaņots ar pašvaldībām, kuru vieta šajā modelī ir ļoti liela.

Lai gan šoreiz IZM bija pacentusies izstrādāt arī vizuālo materiālu piedāvātās reformas skaidrošanai, Kalniņa piedāvāto multfilmu salīdzināja ar «spļāvienu sejā», uzsverot, ka filmiņas veidošanai iztērēto laiku labāk būtu izmantojuši, tiekoties ar pašvaldībām. Kalniņa jautāja, par kādiem resursiem filmiņa, lai «ministrija sevi paslavētu», tika radīta.

«Cipari bija acu aizmālēšana, jo reāli atalgojums nepieaug tik būtiski,» sacīja Kalniņa.

Viņa pauda neizpratni arī par modelī iekļauto motivācijas sistēmu, kas rada jautājumus par to, kas tajā īsti iekļaujas, jo šodien uzskaitītie pienākumi, piemēram, klases audzināšana, ir pedagoga pamatdarbs, nevis motivējošs apstāklis.

«Viss pasākums izskatījās pēc milzīga patosa ar saukli, ka dzīvosim visi labāk. Ņēma uz emocijām šodien,» secināja Kalniņa, piebilstot, ka šodienas pasākums bija «slavas dziesmas savam darbam». «Šobrīd tikai nav ekonomiska seguma, ka tā tas tiešām būs,» sacīja Kalniņa.

Turpmāk ir jāskatās, kā modelis atsauksies uz katru skolu atsevišķi, sacīja Kalniņa, turklāt viņa ir vīlusies, ka ar pašvaldībām diskusija par jaunajiem kritērijiem vēl neesot bijusi. Viņa gribēju dzirdēt, ko par modeli saka pašvaldības, jo ministrija patlaban piedāvājot modeli, neatklājot tā reālo ietekmi.

Kā ziņots, IZM iecerētā pedagogu algu reforma, kurai spēkā būtu jāstājas jau 1.septembrī, paredz palielināt skolēnu skaitu uz vienu skolotāju. IZM ir aprēķinājusi, ka, īstenojot atalgojuma reformu, zemākā pedagogu algas likme palielināsies par 62%, no 420 eiro kāpjot līdz 680 eiro.

Uz augšu