Soli pa solim - «Brexit» un tā nozīme Eiropas nākotnei

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: AFP/Scanpix

[b]

 

Ko vispār nozīmē vārds «Brexit»?

Vārds «Brexit» ir saliktenis angļu valodā, kas saīsināti nozīmē Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Savienības. Vārda pirmā daļa - «Br» ir vārda «Britain» (Britānija) pirmie burti un «exit» - iziet, veidojot salikteni «Brexit». Pagātnē, kad aktuāls bija jautājums par Grieķijas iespējamo izstāšanos no ES, aktuāls bija cits, bet ļoti līdzīgs saīsinājums - «Grexit».

 

Kādēļ tiek rīkots šāds referendums un kāda ir tā nozīme?

2015.gadā Britu premjerministrs Deivids Kemerons deva solījumu, ka gadījumā, ja viņš uzvarēs vēlēšanās, tad tiks rīkots referendums par palikšanu vai Eiropas Savienības pamešanu. Konservatīvā partija, kā arī Lielbritānijas Neatkarības partija (UKIP) kā galveno argumentu minējuši, ka kopš 1975.gada, kad notika līdzīgs referendums, ES ir ļoti daudz kas mainījies, kas, savukārt neapmierina ļoti lielu daļu Lielbritānijas iedzīvotāju. Uz to Kemerons atbildēja, ka «Britiem ir laiks pašiem noteikt savu nākotni un izteikt savu viedokli, kā arī, ir laiks atrisināt «Eiropas jautājumu» Lielbritānijas politikā». Līdz ar to tika noteikts, ka 2016.gada 23.jūnijā notiks referendums, kurā britiem būs jāizlemj - palikt vai pamest Eiropas Savienību. Referenduma rezultāti būtiski ietekmēs visu ES - britu palikšanas gadījumā nekas daudz nemainīsies, taču pamešanas gadījumā Eiropu gaida ļoti lielas pārmaiņas.

 

Balsošanas norise

Tiek noteikts, ka referendumā varēs piedalīties Lielbritānijas, Īrijas, kā arī aizjūras teritoriju pilsoņi, kuri ir vismaz 18 gadus veci un dzīvo Apvienotajā karalistē, kā arī Lielbritānijas pilsoņi, kuri dzīvo ārzemēs. Tāpat referendumā tiesības balsot būs tiem iedzīvotājiem, kuri pēdjos 15 gadus ir nodzīvojuši Lielbritānijā. Arī Gibraltāra iedzīvotājiem būs iespējams nodot savu balsi. Visām pārējām ES valstīm, izņemot Īriju, Maltu un Kipru, nebūs iespējams nobalsot.

Nobalsošanas sistēma ir ļoti vienkārša - Lielbritānijas iedzīvotāji savās pastkastēs saņems vēstuli, kurā būs norādīts vēlēšanu iecirknis, kurā reģistrēts vēlētājs. 23.jūnijā ar personu apliecinošu dokumentu vēlētāji saņems biļetenu, kurā būs lasāms referenduma jautājums: «Vai Lielbritānijai ir jāpaliek Eiropas savienībā, vai arī tā jāpamet?», kā arī divi atbilžu varianti - «Jāpaliek ES» vai «Jāpamet ES». Pretī attiecīgajai atbildei vēlētājiem būs jāievelk krustiņu, un jāiemet biļetenu vēlēšanu kastē.

Referendums sāksies septiņos no rīta (9.00 pēc Latvijas laika) un norisināsies līdz 22.00 (pusnaktij pēc Latvijas laika).

 

Lielbritānija pamet ES - kas notiks?

Lielbritānijas Neatkarības partija, kā arī citas politiskās partijas, kas vairāk vērstas uz Lielbritānijas absolūtu neatkarību, ir paudušas viedokli, ka valstij ir jāpamet ES un jābūt patstāvīgai. Kā galvenie argumenti ES pamešanai tiek minēti tie, ka ES pārāk ietekmē biznesu un iekasē miljardiem eiro, pretī atdodot relatīvi nelielas summas. Tāpat īpaši svarīgs ir robežu jautājums - ES pamešanas gadījumā Lielbritānija ieviestu robežkontroli, kas būtiski ierobežotu to cilvēku skaitu, kas ierodas Lielbritānijā, lai strādātu. Viens no ES principiem ir brīva pārvietošanās, kas nozīmē vīzu neesamību. Tāpat britus neapmierina ideja, kas Eiropas Savienību praktiski padara par «Eiropas Savienotajām valstīm».

Lai arī partijas, kuras atbalsta Lielbritānijas aiziešanu no ES, norāda, ka tas dos labumu valstij un Lielbritānija varēs nostiprināt savas pozīcijas pasaulē, neviens vien britu, kā arī Eiropas analītiķis ir norādījuši, ka Lielbritānijas aiziešanas gadījumā zaudējumi būs abām pusēm, un tie nebūs mazi. Līdz ar to Lielbritānijai būs jārēķinās, ka sakari ar Eiropu visās jomās būs daudz sarežģītāki, jo pret Lielbritāniju stāsies spēkā tie paši noteikumi, kas pret citām valstīm, kas nav ES biedri.

Arī ekonomiskajā jomā ir visai nopietni draudi, jo Lielbrtiānijas aiziešana no ES nozīmēs sterliņa mārciņas nozīmīgu kritumu, savukārt no Eiropas puses - Eiro kritumu. Ekonomisti pauž bažas, ka «Brexit» pozitīva iznākuma gadījumā nopietnas sekas piedzīvos biznesa joma - miljoniem cilvēku draudēs darba zaudēšana (liela daļa uzņēmumu ir cieši saistīti ar ES valstīm), tāpat pieaugs arī neskaidrība par nākotni.

Pie pozitīvajiem aspektiem var pieminēt to, ka Lielbritānijai izdosies ierobežot migrāciju, kā arī samazināt to cilvēku skaitu, kas dodas uz valsti «labākas dzīves meklējumos».

 

Lielbritānija paliek ES - kas notiks?

Lielbritānijas palikšanas ES atbalstītāju vidū ir lielākās britu partijas, kā arī referenduma ierosinātājs - premjers Deivids Kemerons. Kā galvenie aspekti britu palikšanai ES tie saukti tie, ka valsts ekomonikai tas ir neatsverams atbalsts - brīvā tirdzniecība, kā arī brīvā cilvēku plūsma palīdz efektīvāk gūt ienākumus un rosināt veiksmīgu valsts ekonomisko izaugsmi. Tāpat tiek uzsvērts, ka Lielbritānijas palikšana 28 valstu savienībā ir daudz drošāka, nekā tās palikšana vienatnē.

Ja briti nobalsos par palikšanu ES, tas nozīmē, ka arī turpmāk nekas daudz nemainīsies, jo netiks mainīta ierastā kārtība gan biznesa, gan arī citās jomās.

 

Referenduma nozīme Eiropas Savienībai

Referendums nopietni ietekmēs arī Eiropas Savienību, jo Lielbritānijas aiziešanas gadījumā tas būs ļoti smags trieciens ES ekonomikai. Tāpat visi tie, kuri plāno savu dzīvi saistīt ar Lielbritāniju, būs zaudētāji, jo šāda scenārija gadījumā aizbraukt uz palikšanu britu salās būs ļoti sarežģīti, jo valsts vairs nebūs ES dalībvalsts. Tāpat «Brexit» referendums var ierosināt līdzīgus šāda veida referendumus citur Eiropā - ir ziņas par to, ka arī Nīderlandē un Spānijā var tikt rīkoti šādi referendumi, ja Lielbritānija pametīs ES. Tādējādi tiek izšķirts arī ES liktenis - ja Lielbritānija pametīs ES, tas var nozīmēt arī savienības «beigu sākumu».

 

Kad būs rezultāti?

Balsu skaitīšana tiks uzsākta tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas - tas nozīmē, ka aptuveni 4 no rīta (sešos pēc Latvijas laika) jau būs aptuveni zināms, kādu savu nākotni būs izvēlējusies Lielbritānija.

Uz augšu